Independent Spirit Awards 2011: The Show, The Winners

Posted Saturday February 26, 2011 9:06 PM GMT

With another awards show naming its honorees, the 2011 Film Independent Spirit Awards took place in Santa Monica, California on Saturday afternoon (February 26).

Hosted by Joel McHale, the star-studded beachfront ceremony's big winner was the Darren Aronofsky film "Black Swan" - which took home four trophies including the top prize of Best Feature.

Meanwhile, "Black Swan" leading lady Natalie Portman garnered yet another Best Actress trophy for her growing collection while James Franco was doted with Best Actor accolades for his work in "127 Hours".

The complete list of 2011 Film Independent Spirit Awards winners is as follows:

BEST FEATURE
127 Hours
WINNER: Black Swan
Greenberg
The Kids Are All Right
Winter’s Bone

BEST DIRECTOR
WINNER: Darren Aronofsky, Black Swan
Danny Boyle, 127 Hours
Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Winter’s Bone
John Cameron Mitchell, Rabbit Hole

BEST FIRST FEATURE
Everything Strange and New
WINNER: Get Low
The Last Exorcism
Night Catches Us
Tiny Furniture

JOHN CASSAVETES AWARD
WINNER: Daddy Longlegs
The Exploding Girl
Lbs.
Lovers of Hate
Obsedila

BEST SCREENPLAY
WINNER: Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Anne Rosellini, Winter’s Bone
Nicole Holofcener, Please Give
David Lindsay-Abaire, Rabbit Hole
Todd Solondz, Life During Wartime

BEST FIRST SCREENPLAY
Diane Bell, Obselidia
WINNER: Lena Dunham, Tiny Furniture
Nik Fackler, Lovely, Still
Bob Glaudini, Jack Goes Boating
Dana Adam Shapiro, Evan M. Wiener, Monogamy

BEST FEMALE LEAD
Annette Bening, The Kids Are All Right
Greta Gerwig, Greenberg
Nicole Kidman, Rabbit Hole
Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
WINNER: Natalie Portman, Black Swan
Michelle Williams, Blue Valentine

BEST MALE LEAD
Ronald Bronstein, Daddy Longlegs
Aaron Eckhart, Rabbit Hole
WINNER: James Franco, 127 Hours
John C. Reilly, Cyrus
Ben Stiller, Greenberg

BEST SUPPORTING FEMALE
Ashley Bell, The Last Exorcism
WINNER: Dale Dickey, Winter’s Bone
Allison Janney, Life During Wartime
Daphne Rubin-Vega, Jack Goes Boating
Naomi Watts, Mother and Child

BEST SUPPORTING MALE
WINNER: John Hawkes, Winter’s Bone
Samuel L. Jackson, Mother and Child
Bill Murray, Get Low
John Ortiz, Jack Goes Boating
Mark Ruffalo, The Kids Are All Right

BEST CINEMATOGRAPHY
Adam Kimmel, Never Let Me Go
WINNER: Matthew Libatique, Black Swan
Jody Lee Lipes, Tiny Furniture
Michael McDonough, Winter’s Bone
Harris Savides, Greenberg

BEST DOCUMENTARY
WINNER: Exit Through The Gift Shop
Marwencol
Restrepo
Sweetgrass
Thunder Soul

BEST FOREIGN FILM
Kisses
Mademoiselle Chambon
Of Gods and Men
WINNER: The King’s Speech
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

ROBERT ALTMAN AWARD
WINNER: Please Give
Director: Nicole Holofcener
Casting Director: Jeanne McCarthy
Ensemble Cast: Ann Guilbert, Rebecca Hall, Catherine Keener, Amanda Peet, Oliver Platt, Lois Smith, Sara Steele

Photo Credit: Getty Images